
BUDAPRIMER™ NEM SZOKVÁNYOS FELHASZNÁLÁS
Van a youetube-on egy videó, ahol a „csináld-magad-szaki” egy drótkefe, egy tépésnyi csiszolópapír, továbbá kis „würth-ös” rozsda-átalakító és némi szürke Budaprimer alapozó segítségével újjávarázsol egy leharcolt traktor felnit.
Van a youetube-on egy videó, ahol a „csináld-magad-szaki” egy drótkefe, egy tépésnyi csiszolópapír, továbbá kis „würth-ös” rozsda-átalakító és némi szürke Budaprimer alapozó segítségével újjávarázsol egy leharcolt traktor felnit. Meg kell mondanunk, hogy nagyon jó kis videó az, és a Budaprimer.hu csapata igen lelkesen nézte. Igaz ugyan, hogy a Budaprimer nem kifejezetten arra való, amire felhasználják a videóban és korántsem biztos, hogy a legjobb választás egy kombinált-hatású alapozó a traktor felni felületkezelésére, ugyanakkor feltétlenül igaz, hogy nem feltétlenül csak arra használható egy adott termék, mint amit a gyártó ráír. Itt most nem is arra gondolunk, hogy bizarr módon néhányan kólával tisztítanak wc-ét (na jó, erre is gondolunk), de számos olyan példa van, hogy használnak – méghozzá eredményesen – bizonyos termékeket teljesen más célokra, mint amire azokat eredetileg kitalálták.
Remek példa erre – bár jelen cikk témájától nagyon távol eső – a tea filter megalkotásának és felhasználásnak története. 1904-ben Thomas Sullivan, a New York-i tea- és kávéimportőr úgy döntött, hogy sokkal mutatósabb formában, selyem tasakokba csomagolva fogja árusítani a teát. Vevőinek tetszett az újítás, de mint kiderült, egészen másként használták a kis tasakokat, mint ahogyan Sullivan azt gondolta. Az eredetileg esztétikus csomagolásnak szánt tasakot beáztatták a forró vízbe, és ezen keresztül főzték meg a teát. Megrendelései rohamosan nőttek, találmánya világszerte népszerű lett.
Noha a Budaprimerből nem fog senki teát főzni (reméljük) és a cikkben szereplő példák mégiscsak a bevonat/festék felhasználás (egészen pontosan a Budaprimer felhasználás) alternatív lehetőségeit mutatatják be, amelyeket gyártókén mi magunk soha nem – így most sem – ajánlottunk. Történt ugyanis, hogy a youtube video megnézése után egy kis kutatást folyatattunk és megkérdeztünk néhány vásárlót, hogy mégis mire és hogyan használja a Budaprimert. Szerencsére kiderült, hogy nem lett szeretett termékünkből „windex”, de akadt néhány számunkra is meglepő eset.
Mielőtt rátérnénk ezekre a szokványosnak nem nevezhető leleményekre, szeretnénk röviden leírni, hogy eredetileg mi is a Budaprimer, és mi az amire a leginkább és feltétlenül alkalmas.
A BUDAPRIMER egy speciális (kettős-hatású) korróziógátló alapozó bevonat, amelynek alapját egy polivinil-butiral (C8H14O2)n, - úgynevezett PVB - gyanta biztosítja. Ehhez az alaphoz foszforsav, passzíválló adalékok és oldószerek meghatározott összetételű keveréke kerül beoldásra. Ez kicsit olyan, mint a BigMac szósz, ami nagyon titkos, de mégis sokan ismerik, ugyanakkor mégsem találják el pontosan ugyanazt az ízt. Szóval a titkos hozzávalókat és a gyantaoldatot egy zárt tartályban homogenizálják, majd disszolver segítségével keverik, mindeközben a megfelelő szemcsefinomság érdekében - amely a termék roppant vékony, fátyolszerű 20 µm rétegvastagságának záloga - gyöngymalomban dörzsölnek finomra. Ez a speciális összetétel és gyártási eljárás adja a biztos alapot a BUDAPRIMER alapozónak.
Mire való ez a speciális termék? Elsősorban fémek időszakos felületvédelmére alkalmas, méghozzá úgy, hogy a felületkezelt termék – a kezelés ellenére is - éppen úgy alkalmas marad a felület megmunkálásra, mint egy kezeletlen termék. Tehát vágható, hegeszthető, csiszolható. Ugyanakkor – és talán ez a tulajdonsága talán még figyelemreméltóbb – a Budaprimerrel kezelt könnyűfém felületekre (mint alumínium, horganyzott fémek, réz, speciális öntvények, kezelt acélfelületek, stb.) rá lehet festeni gyakorlatilag bármilyen „fémfestéket”. Ez azért különösen fontos, mert ha a Budaprimeres alapozást esetleg kihagynánk, úgy a drága festék egészen egyszerűen lefolyna a festeni kívánt felületről, ugyanis nem tudna feltapadni a könnyűfém felületére. Mindezek mellett a Budaprimer egyúttal korrózióvédelmet is biztosít, így ha csupán Budaprimert használtak a felület kezelésére, akkor is két (vagy talán három) legyet ütöttek egy alapozással.
De azt hiszem ennyi (ál)szakmaiság elég is lesz, hiszen Önök ismerik és szeretik a Budaprimert, immár 1977. óta. Nézzük hát, hogy ez a sok év tapasztalat mire vitte rá a felhasználókat! Összesen 10 számunkra érdekes és vállalható. ám rendhagyó alkalmazását emeltünk ki a Budaprimernek, azzal, hogy ezek korántsem számítanak gyártói ajánlásnak! Sőt…
- Alumínium „lapos-hasú” ladik festése. – Mindenfajta kitt nélkül, a vízvonal alatt és felett egyaránt. Állítólag tartós hatás, akár több szezonon át – amit semmi nem indokol, de mi természetesen elhiszünk mindent, ami jobb, mint az általunk ismert valóság.
- Tengeri konténerek „festése”. – Magyarországon nincs tenger, így ezek a tengeri konténerek is csak a kukoricás vonalon kapcsolódhatnak eredeti nevükhöz. Mindenesetre az egyik felhasználónk kizárólag a Budaprimert használja az általa felújított konténerek „festésére”.
- Alvázvédelem. Kiskereskedő partnerünk szerint a „helyi kasznis” nem csupán alapozásra, de alvázvédelemre is csak a Budaprimert használja. A beszámoló szerint „szereti, hogy gyorsan szárad és kiadja a hibákat is.” – Akárhogyis, mi örülünk neki!
- Betonlépcső festése. – Ez az egyik kedvencünk. Nem tudhatjuk, hogy mennyire gazdaságos, de vörös színben állítólag nagyon szép és „lépésálló”.
- Tehergépkocsi platójavítás. „Csak fújni és telibe, legalább háromszor. Gyorsan szárad, hamar megvan és szép matt.” – Sakk-matt.
- A már említett traktor felni javítás. Erről videó van az interneten. A Többiről is jó lenne fotó legalább. Mindenesetre nem tagadható el, hogy szép lett a végeredmény. Főleg hogy láttuk az indulást.
- Alumínium öltözőszekrény „felújítása”, kellemesen világos „krém-színben”. Állítólag, mint az új. - Ezt mi is ki fogjuk próbálni!
- Rozsdafolyásos – akármi is legyen az - (fém-fa összetételű) kültéri virágládák vörösre festése, „hogy ne lássák a folyást”. – Jó trükk, bár lehet, ha visszacsiszolnák a fémet és rendesen kezelnék, nem lenne „rozsdafolyás”.
- Komposztáló festése. –Fémpántos-rácsos komposztáló, amely javarészt fából készült. Mindenesetre az összes felület szép Budaprimer szürke színt kapott és a rothadás ellenére a festés „szép” maradt.
- Fém kerti-bútorok festése. Azt mondták, hogy a matt fekete olyan kovácsoltvas hatást kölcsönzött a kerti-bútoroknak, amitől az „drágábbnak” látszott. – Mindenestre Mi Örülünk neki!
Ezeken kívül még tényleg sok-sok információt kaptunk különböző felhasználási területekről, mint például súlyzótárcsák festése, hordópántok festése, kandeláber-ajtók festése, létrák, lépcsők, aknalejárók festése, stb. a teljesség igénye nélkül és tényleg csak említés szintjén dokumentálva cikkünkben. Mindenestre a híres-hírhedt nagybetűs Magyar találékonyság a Budaprimer fel-és-kihasználók körében is bizonyítottan létezik és működik.