
FESTŐHENGER KISOKOS
A festőhenger gyors, egyenletesen lehet felhordani vele a festéket, a festett felület egységesebben strukturált lesz.
Festőhengerek lehengerlő világa
Ha festés és különösen, ha sok festés, akkor előbb vagy utóbb hatékonyabb megoldást keresünk, mint az ecset. Ez elkerülhetetlen még akkor is, ha az ecset minden előnyét és remek tulajdonságát ismerjük és szeretjük. Azonban azt is tudjuk, hogy a nagy felületek lefestése ecsettel nem könnyű és semmiképpen sem gyors. A pemzlik nehezek és ügyetlenek, a festék felhordása kefével vagy ecsettel nem egyenletes, a festék felhasználás és a lefestett felület aránya is kedvezőtlen. Nem is beszélve a sajgó vállakról, bemerevedett nyakról és a véget nem érő létrázásról.
Ezzel szemben – kis ügyességgel – a festőhenger gyors, egyenletesebben lehet felhordani vele a festéket, a festett felület egységesebben strukturált és remélhetőleg a festeni kívánt felületre is több festék kerül, mint a padlóra, ugyanis kevésbé csöpög, mint egy hagyományos ecset. Arról nem is beszélve, hogy a henger egyetlen mártással lefesthető egy négyzetméternyi felület (a henger minősége azért sokat számít) és egy jó hengerrel akár ötezer négyzetméternyi felületet is lefesthetünk a henger minőségének csökkenése nélkül. Ez egy ecsettel nagy kihívást jelent még a profiknak is. Fontos, hogy a festőhenger nyeléhez általában hosszabbító rúd is csatlakoztatható, amely segítségével akár létra nélkül is festhetünk több méteres magasságban.
Nézzük meg, hogy milyen is egy festőhenger!
Első lépésként fontos leszögeznünk, hogy jelen nagyon rövid ismertető csakis és kizárólag a hétköznapi festőhengerek világába enged bepillantást. Nem térünk ki (most még) a speciális hengerekre, amelyek nem (csupán) festésre de más ahhoz kapcsolódó munkálatok elvégzésére alkalmasak. A”közönséges” festőhengereknél általában és értelemszerűen a hangsúly a hengeren kell, hogy legyen, ugyanakkor nagyon fontos a hengert nem csupán szőrből áll, hanem minden esetben egy kemény mag lapul (inkább hengeredik) a szőr alatt.
Ez a mag műanyagból – fröccsöntéssel - készül, rendszerint több darabból áll. A hengermag kettős feladatot lát e. Egyrészről hordozza ugyanis „szőrmét”, amellyel a festést végezzük, valamint magába fogadja a nyelet is. A jobb minőségű hengerek magja műanyag csapággyal szerelt, amely megkönnyíti a munkát a hengerrel, ugyanakkor jelentősen csökkenti a kopást, így növelve a henger élettartamát.
A festőhenger-szőrmék különleges anyagok. A hengerre varrással vagy ragasztással rögzítik a szőrt. A festőhenger nyelek horganyzott fémből készülnek, amely nem, vagy nehezen rozsdásodik és amelyeket a kívánt formájúra hajlítanak. A festőhengereket jellemzően műanyag fogantyúval szerelik. A fém szár átmérője lehet 6 – 8 mm között, azzal, hogy a vastagság ebben az esetben tartósságot is jelent, hiszen az igénybevétel és használat során kevésbé görbűlhet illetve deformálódhat, mint vékonyabb társai. Természetesen vannak speciális hengertípusok, amelyeknek nyele is különleges, ezek lehetnek vékonyabban, mint 6 mm. (Ilyen például a radiátorhenger)
Ahogy már írtuk, a henger lelke a szőrzete avagy a szőre. Ugyanis ezen múlik, hogy mennyi festéket tud felvenni és azt hogyan tudja a felületre felvinni. Alapvetően tehát a hengereket alapanyaguk szerint kélt fő csoportra lehet osztani. A Természetes eredetű (organikus szőrős) és a mesterséges eredetű (műszőrös) hengerekre. Nézzünk is néhány példát:
Természetes eredetű alapanyagok
Hihetetlen, de a mai napig a báránybőrből készült hengerek a leghatékonyabbak a festékfelvételben- és leadásban. Jellemző rájuk a hosszú élettartam és kiváló minőség kombinációja. A festőhengerek prémje tehát bárány. Sajnos nagyon gondos ápolást és karbantartást kíván, így nem feltéten térül meg alkalmi festésekhez történő beszerzése. A Bárány hengereket jellemzően a 18-27 cm hengerméretben gyártják. Kifejezetten vízbázisú festékekhez ajánlott a használata.
A természetes anyagú hengerek egyik Jolly-joker anyaga a velúr, amely 100%-ban szőtt gyapjú alapanyagból készül. Tulajdonságai a báránybőrhöz hasonlóak, de annál sokkal durvább. Jellemzően mini hengerek esetében találkozhatunk vele. A sima bárányhoz képest az „erősebb” anyagok, alkyd és akrillakkok, epoxi vagy poliésztergyanták, padlóbevonatok terítésére is használható. Természetes alapanyagú alternatívája a szőtt kecskeszőr, amely a velúrból készült hengerhez nagyon hasonló tulajdonságokkal rendelkezik.
Mesterséges eredetű alapanyagok
A Poliészterhengerek jó szívóképességgel és egyenletes festékleadással hatékony megoldást jelentenek. A poliészterhenger szőrméje a vattához hasonlatos. Főként és jellemzően háztartási festéseknél, diszperziós festések alkalmával (valamint minden másra is) használható.
A Moltopren, ami a szivacs-, ragasztó- és struktúrahengerek alapanyaga. Ennél az anyagnál az alapanyag sűrűsége határozza meg a festési minőséget. A normál minőség általában 17-20 kg/m3, struktúrája egyeletlen „ narancsbőrös”, jellemzően az egyszer használatos hengerek alapanyaga. A finom minőség 28-30 kg/m3, már finom és egyenletesebb – kevésbé szemcsés - struktúrát ad. A legjobb minősége, az un. „szuperfinom”, amely 48-60 kg/m3 térfogatsúllyal készül, és használatával elérhető az egyenletes, sík felületet. Jellemzően lakk vagy zománcfestésekhez használható.
A Cérnateddy azaz a Poliakril szőtt alapanyagból készült festőhenger jó szívóképességgel, és főleg jó leadóképességgel rendelkezik, és az ára is a megfizethető kategóriákban mozog Ebbe a csoportba tartoznak a „hétköznapi teddyk”, mint a Kanekaron, a Perlaflor, vagy a Plüss hengerek. Ezek jellemzően sokféle anyaggal és sokféle felületre alkalmasak.
Poliamid szőtt, hosszú élettartamú és erős igénybevételt is jól tűrő anyag. Rendkívül tartós, hosszú életű, kiváló szívó és festékleadó képességgel. Oldószerálló, folyadék biztos. Nem hullatja szálait, könnyű munkát, finom struktúrájú, egyenletes festékfelhordást tesz lehetővé. Ismertebb Poliamid típusú hengerek például az Aranyszálas és Gold, a Nylon és Gyöngybársony. Gyakorlatilag a festékek szintre minden típusára használhatóak.
Szintén fontos tulajdonság a henger esetében a magátmérő. Ez jellemzően három méretkategóriát jelent.
Az első kategória a 15-35 mm-es magátmérő a fűtőtesthenger kategória. Ezeket MINI és MIDI hengereknek is nevezzük.
A második kategória a 40 – 47 mm-es magátmérős hengerek csoportja. Ezek általában a kisebb felületek festéséhez hatékony, és a kisebb palást miatt többször kell mártani, kevesebb anyagot vesz fel. Ugyanakkor könnyű vele dolgozni, mert „ügyes” eszköz. Főként a befejező – finom - munkálatokhoz használatos.
A harmadik méretkategória a 58 – 69 mm-es átmérővel rendelkező hengerek. Ezek a klasszikus nagy felületre alkalmazható hengerek, amelyek közös jellemzője a nagy palást, ami több anyagfelvételt jelent kevesebb mártogatással. Felhordásra, oszlatásra egyaránt megfelelő eszközök.
Az utolsó, ám véletlenül sem a legkevésbé számottevő szempont a csoportosítások körében az alapanyag szálhossza szerinti rendezés.
A 4-8 mm szőrhosszal, rövidszőrű a henger. Ezeket főként oszlatásra (pl. lakkozás, műgyantázás, betonfestés stb.) használatosak, a felhordásra kevésbé. Kivétel ez alól az egészen sűrű, viszkózus festékek amelyekhez kifejezetten rövidszőrű hengert kell használni. Ilyen esetekben sokszor javasolják a már kopott, (bejáratott) elhasznált hengerek alkalmazását is. A kapott felület sima, nem narancsbőrös.
A 10-23 mm szőrhossz már alkalmas a festékanyag felhordásra. 10-14 mm-es a legtöbb fűtőtesthenger. A nagyobb, 20 – 27 cm-es hengerek közül ilyen hosszal rendelkeznek a lakkozáshoz, poliészterhez és műgyantafelhordáshoz alkalmas egyes termékek. A professzionális, nagyobb felületekre használatos hengerek szálhossza 18-23 mm között változik.
Ne feledje, ha munkája tenger, jól jöhet a henger.
Jó munkát és szép végeredményt kíván a budaprimer.hu csapata.